Sektörün Güvenilir Toptancısı

Bayi Girişi
+90 (212) 245 77 18info@ideaelektronik.com.tr
"Ses & Işık & Görüntü Sistemlerinde A dan Z ye Profesyonel Çözümler..."
Menüler

Hat Trafolu Amplifikatör ve Mono amplifikatör Ne demektir ? Amplifikatör ne demek ?

Hat trafolu amplifikatörler , çıkış katının sonuna bir adet empedans trafosu bağlanmış amplifikatörlerdir. Bunun amacı PA ( Public Address ) şeklinde bilinen , çok hoparlörlü anons sistemlerinde , uzun kablolamalarda kayıpları azaltmaktır. İcabında 3-5 Km öteye bir hoparlör koymanız gerekebileceğini düşünün. Aynen şebeke voltajının evimize 220VAC olarak gelmeden önceki , 7500 VAC , 15000VAC , 35000 VAC , 150kV vs. gibi , önce yükseltilip sonra düşürülmesini sağlayan sistem, ses frekansında uygulanmaktadır. 
Çıkıştaki transformatör haricinde bir fark da ses frekans aralığındadır. Hi-Fi bir sistem için öngörülen 20Hz - 20kHz lik frekans aralığı , trafodan kaynaklanan aktarım sorunları nedeni ile biraz daha dardır. Mesela 60Hz - 13kHz ler gibi .                                        

Amplifikatör: Üniteden alınan sinyalin gücünü ve kalitesini arttırarak hoparlörlere aktrır. Anfiler çok kanallı ve mono olarak ikiye ayrılırlar. Amplifikatörlerin RMS güç değerleri önemlidir, max. Değerleri pek bir anlam ifade etmezler sakın kanmayın.Çok kanallı amplifikatörler: 2 kanal ve üzeri ampliler bu sınıftadır (2,4,6) 2 kanal sağ ve sol olmak üzere bir takım hoparlörü temsil eder (ayrıca 2 kanal köprülenerek subwoofer da beslenebilir). Hoparlörlerin RMS değeri ile amplifikatörün RMS değeri orantılı olmalıdır.Mono amplifikatörler: Bu anfi sadece tek kanala yüksek güç verirler. (Örneğin: 1x350w gibi)