Sektörün Güvenilir Toptancısı

Bayi Girişi
+90 (212) 245 77 18info@ideaelektronik.com.tr
"Ses & Işık & Görüntü Sistemlerinde A dan Z ye Profesyonel Çözümler..."
Menüler

Digital Ses Mikseri Nedir ? Digital Ses Mikseri Ne amaçlı kullanılır ? Ses Mikseri kısa özellikleri, Ses Matriksi Nedir ?

~~Bir ses mikseri temelde iki ya da daha çok ses (audio) sinyaline giriş imkanı veren, bu sinyalleri karıştıran, kopyalayan ve bir ya da daha çok çıkış sinyali veren bir cihazdır.

Sinyalleri karıştırıp birleştirmenin yanında mikserler bize sinyal seviye ayarlarını yapmaya, üzerinde var ise ekolayzır ve efektler ile ses sinyalinin duyumunu iyileştirmeye, dinleme için monitör hoparlör çıkışları vermeye imkan tanır.

Mikserler küçük taşınabilir olanlardan büyük stüdyo konsollarına kadar çeşitli değişik büyüklüklerde ve tasarımlarda karşımıza çıkarlar.

Yeni başlayan biri için ilk bakışta çok karmaşık görünen mikserler nasıl çalıştıkları anlaşıldıktan sonra, üzerlerindeki fonksiyon ünitelerinin birbirlerinin kopyaları olduğunun farkına varılması ile birlikte daha kolay kullanılır hale gelecektir.

~~Mikserler ;

- Müzik stüdyolarında, farklı enstrümanları stereo master mikse aktarmak için,

- Televizyon stüdyolarında mikrofonları, tape makinalarını ve diğer kaynakları mikslemek için,

- Location kayıtlarında çok sayıda mikrofonu 2 ya da 4 kanala indirgemek için,

kullanılırlar.

Mikserler genellikle içerdikleri kanal sayılarına göre tarif edilirler. Örnek olarak “12-kanal mikser” 12 adet girişe (input) sahiptir, yani 12 ayrı kanalı aynı anda miksere giriş yapabilirsiniz. Diğer bir örnek olarak “24x4x2 mikser” 24 adet giriş kanalı, 4 adet subgroup kanalı ve 2 adet çıkış kanalına sahiptir.

Daha çok kanal daha çok esneklik anlamına geldiğinden, genelde çok kanal daha iyi miksere işaret eder. Aşağıdaki diagram bir mikserin genel giriş-çıkışlarına örnek olarak verilebilir.