Sektörün Güvenilir Toptancısı

Bayi Girişi
+90 (212) 245 77 18info@ideaelektronik.com.tr
"Ses & Işık & Görüntü Sistemlerinde A dan Z ye Profesyonel Çözümler..."
Menüler

Simultane Tercüme sistemi ne demek ?

Nerelerde Simultane tercüme sistemi kullanılır ?

Kaç dile kadar aynı anda tercüme yapabilir ?

Başkan delege sistemi ne demek ?

Başkan delege sistemi ne amaç ile kullanılır ?

Simultane tercüme nasıl yapılır ?

Simultane çeviri sözlü olarak yapılan ve konuşmacının konuşması ile aynı anda yapılan tercüme türüdür.

Bu nedenle simultane tercüme aynı zamanda eş zamanlı tercüme olarak da bilinir. Simultane tercümanlar eş zamanlı tercüme yapabilmek için özel eğitimler almanın yanında mesleğin özel yetenek gerektirmektedir. Simultane çevirinin gerçekleşebilmesi için özel ekipmanlar gerekmektedir.

Simultane tercüme veya diğer bir adıyla eş zamanlı çeviri genelde konferanslarda eğitimlerde, tanıtımlarda, televizyon ve radyo programlarında ve seminerler gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Simultane çevirmenler aynı konuşmacı ile aynı anda tercüme yapmasından dolayı tercüme için zaman kaybı olmamaktadır. Ayrıca birden fazla dile aynı anda çeviri yapılabilmesinden dolayı dinliyicilerin farklı dillerde olması, yeterli tercüman bulundurulması durumunda mümkün olmaktadır.

Simultane tercüme bazı özel cihazların sesleri iletmesi sayesinde gerçekleşmektedir. Konuşmacının sesi, özel ses geçirmez kabinde bulunan tercümanın kulaklıklarına iletilmektedir. Konuşmayı kulaklıkları vasıtası ile duyan simultane ise önünde bulunan mikrofona duyduğu konuşmayı çevirerek dinleyicilerin kulaklıklarına ses göndermektedir.